Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczczenie pamięci Stanisława Mierzwy w rocznicę Jego śmierci

PRZED I PO KONFERENCJI
W INSTYTUCIE PAMIĘCI NARODOWEJ

Na 10 października 2023 zostaliśmy zaproszeni do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie na konferencję poświęconą przekazanym przeze mnie listom z więzień od śp. ojca, skazanego w tzw. procesie krakowskim. 

Wspominając naszego ojca, teścia, dziadka i pradziadka 10 października każdego roku z żoną Celiną staramy się w rocznicę śmierci uczcić Jego pamięć wizytą w miejscu pochówku – w kaplicy grobowej rodziny Witosów na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Zapowiadana konferencja w IPN zmieniła nasze plany i do Wierzchosławic pojechaliśmy w przeddzień rocznicy. Pan Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa otworzył nam kaplicę i w jego towarzystwie w skupieniu wspomnieliśmy Stanisława Mierzwę oraz zapaliliśmy symboliczny znicz i złożyliśmy wiązankę kwiatów.

1

Ołtarz w kaplicy grobowej rodziny Witosów (fot. Wojciech Mierzwa)

2 3

Celina i Wojciech Mierzwowie w kaplicy grobowej rodziny Witosów (fot. Wojciech Mierzwa)

Zaproszeni przez Pana Skickiego wstąpiliśmy później do Muzeum gdzie spotkaliśmy się także z Markiem Steindlem, prawnukiem Wincentego Witosa i wspólnie, przy filiżance kawy, wymienialiśmy się informacjami na temat historii budowy kaplicy grobowej rodziny Witosów oraz pochówku trzykrotnego premiera Wincentego Witosa.

4
W biurze Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach od lewej prawnuk Wincentego Witosa Marek Steindel, kierownik Muzeum Janusz Skicki, Celina Mierzwa (fot. Wojciech Mierzwa)

Przebieg konferencji w tym szczególnym 10. dniu października mocno nas zaskoczył. Według wcześniejszych zapowiedzi miało to być krótkie spotkanie informacyjne dla mediów o przekazanym do archiwum IPN zbiorze listów Stanisława Mierzwy z więzień po wyroku dziesięciu lat pozbawienia wolności, wydanym 10 września 1947 w tzw. procesie krakowskim. Wprawdzie wiedzieliśmy już wcześniej, że oprócz przyjmującego materiały ode mnie Radosława Kurka, głównego specjalisty w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie w konferencji wezmą udział także z Warszawy zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, to nie spodziewaliśmy tak dużej liczby innych uczestników.

5
Część zbioru listów Stanisława Mierzwy z więzień do żony Heleny Mierzwy z domu Ściborowska i ich dzieci (fot. Żaneta Wierzgacz, https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/192024,Konferencja-prasowa-nt-listow-wieziennych-Stanislawa-Mierzwy-przekazanych-do-Arc.html)

W gmachu Instytutu przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie przed konferencją powitał nas i przyjął naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski. Podczas obrad oprócz licznych przedstawicieli prasy, radia i telewizji, wśród których rozpoznaliśmy tylko Panią Ewę Szkurłat z Radia Kraków, zauważyliśmy obecność m.in. dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie Rafała Dyrcza, kierownika Referatu Gromadzenia, Opracowania i Obsługi Magazynów w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie Iwonę Dziubę, zastępcę naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie Jacka Kwilosza, kierownika Referatu Informacji i Sprawdzeń w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie Rafała Środę.

Najważniejsze wątki wystąpień podczas konferencji przedstawił Radosław Kurek w artykule zamieszczonym w naszym informatorze już nazajutrz po konferencji (http://www.mierzwa.org.pl/index.php/rodzinnik-m/wydanie-internetowe-2023/2-dziay/rodzinnik/380-konferencja-prasowa-poswiecona-listom-stanislawa-mierzwy-z-wiezien-stalinowskiej-polski-1947-1953). Miłymi, aczkolwiek mocno krępującymi były publicznie wypowiadane przez Pana Prezesa Szpytmę i Panią Dyrektor Kruk oraz Pana Radosław Kurka ciepłe słowa i pochwały o mojej pracy nad archiwaliami ze zbiorów śp. ojca. Czas trwania spotkania po oficjalnym zamknięciu konferencji wydłużył się o indywidualne wywiady udzielane dziennikarzom. Przebieg konferencji był transmitowany na bieżąco za pośrednictwem Internetu.

Późnym wieczorem i rankiem następnego dnia odszukaliśmy wiele informacji o odbytej konferencji. I tak, przykładowo, pełny zapis wcześniejszej relacji można obejrzeć w portalu IPN pod adresem https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/192024,Konferencja-prasowa-nt-listow-wieziennych-Stanislawa-Mierzwy-przekazanych-do-Arc.html, gdzie zamieszczono także opis spotkania i fotorelację. Wyszukaliśmy również doniesienia o konferencji m.in. w portalach Radia Kraków (https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/listy-stanislawa-mierzwy-ze-stalinowskich-wiezien-przekazane-ipn/), TVP3 (https://krakow.tvp.pl/73328047/listy-stanislawa-mierzwy-ze-stalinowskich-wiezien-przekazane-ipn), PAP (https://www.pap.pl/aktualnosci/jeden-z-najwiekszych-darow-od-osoby-prywatnej-jaki-udalo-nam-sie-pozyskac-listy). Następnego dnia wysłuchaliśmy również w Polskim Radiu 24 odtworzonego wywiadu ze mną po konferencji, a kilka dni później jeszcze przekazu w portalu YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=To4fn2QJteY).

6

W prezydium konferencji od lewej Radosław Kurek, dr Mateusz Szpytma, Marzena Kruk, Wojciech Mierzwa (fot. Żaneta Wierzgacz, https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/192024,Konferencja-prasowa-nt-listow-wieziennych-Stanislawa-Mierzwy-przekazanych-do-Arc.html)

7 8

Przemawia zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma (Fot. Żaneta Wierzgacz,  https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/192024,Konferencja-prasowa-nt-listow-wieziennych-Stanislawa-Mierzwy-przekazanych-do-Arc.html)

9 10

Przemawiają dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz główny specjalista w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie Radosław Kurek (fot. Żaneta Wierzgacz, https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/192024,Konferencja-prasowa-nt-listow-wieziennych-Stanislawa-Mierzwy-przekazanych-do-Arc.html)

Wraz z żoną byliśmy zaszczyceni możliwością udziału w konferencji i wysłuchania wielu ciepłych wspomnień o naszym ojcu i teściu oraz o naszej rodzinie. W imieniu całej rodziny serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej i przede wszystkim Kierownictwu Instytutu za trud zorganizowania tego pięknego spotkania, utrwalającego pamięć o moim śp. ojcu Stanisławie Mierzwie. Dziękuję także dziennikarzom i redaktorom, operatorom filmowym oraz fotografom za przekazanie informacji o konferencji w tradycyjnych i cyfrowych środkach komunikacji.

Wojciech Mierzwa

Kraków, 17.10.2023.

 

 

 

Free business joomla templates