Rodzina jest podstawową komórką społeczną, jest naturalną społecznością, w której mężczyzna i kobieta są wezwani do przekazywania życia. Związki wewnątrz rodziny kształtują pokrewieństwo odczuć, uczuć i dążeń. I są to związki najbliższe: Rodziców i Dzieci. Ale istnieją jeszcze inne więzi wynikające z pokrewieństwa krwi. I tu pojawiają się bliscy czy dalecy krewni: Babcie, Dziadkowie, Ciocie, Wujkowie, itd. Do tak właśnie rozumianej społeczności kierujemy nasz informator.
Każda społeczność posiada swoją historię, swoją genezę, swoich założycieli. Więź pomiędzy poszczególnymi grupami tworzącymi rodzinę ulega osłabieniu, a przyczyn tego stanu jest wiele. Dlatego chcemy za pośrednictwem Rodzinnika M i inicjatyw, które się zrodzą wśród nas, tę więź odtworzyć na nowo i znacznie ją pogłębić oraz ocalić od zapomnienia choćby niektóre fakty z historii naszej RODZINY. By nikt nie poczuł się odrzucony, wyizolowany, by nikt nie wstydził się swojej RODZINY, by wszyscy poznali Jej historię i teraźniejszość (z zamieszczonego w pierwszym numerze Rodzinnika M artykułu Ryszarda Wareckiego).
Wydawany za własne środki w nakładzie 150-200 egz. Rodzinnik M ukazywał się nieregularnie, w miarę gromadzonych przeze mnie informacji o rodzinie oraz otrzymywania artykułów do druku. Dotychczas ukazało się osiem wydań: w 1995 r., dwa w 1996 r., w 1997 r., w 1998 r., w 2000 r., w 2007 r. i w 2010 r. Numer 8 (2010 r.) był ostatnim wydanym tradycyjnie (druk na papierze) i rozsyłanym za pośrednictwem Poczty Polskiej. Począwszy od numeru dziewiątego Rodzinnik M będę rozpowszechniać wyłącznie drogą elektroniczną, co ma ułatwić kontakt z rodziną i nieco zmniejszyć ponoszone dotychczas wydatki. Wiadomość o tej zmianie uprzejmie proszę przekazywać bliższej i dalszej rodzinie przy każdej nadarzającej się okazji. Warunki zamieszczania materiałów w „nowym” Rodzinniku M na ogół nie uległy zmianie. Przypominam je cytując z niewielkimi zmianami obszerne fragmenty informacji z przedostatniej strony dotychczasowych informatorów.
Wydawca:
Wojciech Mierzwa
Redaguje zespół:
Wojciech Mierzwa i Tomasz Mierzwa
Redaktor techniczny:
Celina Mierzwa
Adres do korespondencji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warunkiem dostępu do lektury kolejnych numerów Rodzinnika M jest aktywny udział przy ich redagowaniu, a w szczególności pomoc w uzupełnieniu wiadomości o Rodzinie, przede wszystkim nt. ślubów, urodzin, zgonów, zmian miejsca zamieszkania itp. Szczególnie gorąco podziękujemy osobom, które zechcą przekazać do rodzinnego archiwum fotografie członków rodziny wraz z notatką o osobach przedstawionych na zdjęciach. Nadsyłane teksty będziemy zamieszczać w miarę możliwości w najbliższym numerze (będzie o tym decydować kolejność zgłoszenia), bez zmian redakcyjnych i na odpowiedzialność autorów. Ich objętość nie powinna przekraczać sześciu stron maszynopisu (ok. 30 wierszy na stronie), łącznie z ewentualnymi rysunkami i dobrej jakości kolorowymi lub czarno-białymi fotografiami. W przypadku otrzymania dłuższych tekstów zastrzegamy sobie prawo do ich skracania, bez naruszenia zasadniczych myśli autora. Nadtytuły pochodzą od zespołu redagującego informator. Do umieszczenia w Rodzinnikach przyjmujemy również życzenia urodzinowe, imieninowe, z okazji rocznic ślubu i innych okoliczności, a także ogłoszenia o różnych formach działalności gospodarczej. Nie odpowiadamy za treść reklam. Ponieważ informator wydawany jest własnym kosztem nie mamy możliwości wypłacania honorarium autorom publikacji i doniesień, nie przyjmujemy także jakichkolwiek wpłat pieniężnych.
Wojciech Mierzwa