Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Skromne „palikowanie” wysiłku wielu osób

PODZIĘKOWANIE

ZA ROK STANISŁAWA MIERZWY

 

Wszystkim organizatorom wydarzeń upamiętniających mojego śp. ojca Stanisława Mierzwę za przypomnienie jego postaci oraz dorobku pracy społecznej i politycznej z głębi serca bardzo dziękuję. Dziękuję w imieniu swoim oraz bliskiej i dalszej rodziny.

Z napisaniem podziękowania czekałem do zakończenia roku 2025, w którym przypadały związane z ojcem trzy okrągłe rocznice: 120. jego urodzin, 80. uprowadzenia wraz z innymi przedstawicielami Polskiego Państwa Podziemnego do Moskwy i 40. śmierci. Dziękując przypomnę jego powiedzenie „palikować!” aby mocniej opisać moją szczerą wdzięczność za tę pamięć.

Skąd u ojca wzięło się to „palikowanie”? Granice działek dawanych czy sprzedawanych chłopom były oznaczane na planach, na mapach, na rysunkach. Najczęściej chłopi nie znali się na tych dokumentach, nie wierzyli tym zapisom. Granice oznaczali na miejscu, na gruncie, palikami. „Palikowali” granice swojej ziemi. Mój ojciec wiedział o tym „palikowaniu” od starych ludzi w rodzinnej wsi. Jako młodzieniec przyglądał się dzieleniu majątków Sanguszków, uczył się o tych sprawach z podręczników szkolnych, studenckich. I sam, już w dorosłym życiu, starał się utrwalać różnymi sposobami efekty pracy swojej i przyjaciół, i to utrwalanie nazywał „palikowaniem”. Pracy nie dla siebie, dla rodziny, dla swojej korzyści, lecz dla innych, dla małych lokalnych ojczyzn i dla całej Polski. Tym „palikowaniem” było inicjowanie lokalnych inwestycji ułatwiających pracę i życie na wsiach, organizowanie patriotycznych spotkań i uroczystości, organizowanie protestów w obronie krzywdzonych chłopów, to było inspirowanie fundowania tablic, nagrobków, pomników upamiętniających bohaterów walki o niepodległość i lepszą przyszłość Polski, to były publiczne wystąpienia w których apelował o odbieranie spraw polskich z obcych rąk i załatwianie ich tu, w Polsce, to były petycje, listy… I wreszcie „palikowaniem” była dbałość o zachowanie dla następnych pokoleń spuścizny po Wincentym Witosie, o zachowanie pamięci o tym wielkim Polaku oraz o dawnych działaczach ludowych.

Z tym „palikowaniem” pamięci o dawnych działaczach ludowych w powojennych latach bywało różnie. O licznych celowo zapomniano, żeby nie powiedzieć że nawet ich brutalnie tępiono o czym świadczą udokumentowane mordy, często skrytobójcze. I do tej niepamięci nawet jeszcze obecnie wielu nadal prominentnych od dawna działaczy politycznych nie chce się publicznie przyznać, nie chce opowiedzieć o powodach ich amnezji. Poznając tamte dawne wydarzenia niejeden raz mówiłem, że ojciec miał jednak w życiu dużo szczęścia. Pomimo biedy, prześladowań, poniżania, aresztowań, z więzień wrócił do żony, do dzieci, doczekał się wnucząt, i po latach jest wspaniale wspominany. A o ilu innych, także jego przyjaciołach i znajomych podobnie jak on walczących o lepszą przyszłość dla Polski zapomniano? Ile rodzin do dziś nie zna miejsca pochówku swoich bliskich, którzy zginęli podczas wojny lub zostali bestialsko zamordowani w ramach powojennych porządków?

Po śmierci ojca pierwszym znaczącym upamiętnieniem była w 1988 roku uchwała Rady Miasta i Gminy Radłów dotycząca nazwania jego imieniem ulicy w rodzinnych Biskupicach Radłowskich, a w 1991 roku – po przyjęciu uchwały przez Radę Miasta Krakowa – ulicy w Krakowie-Nowej Hucie. Podczas wielkiej uroczystości w Biskupicach Radłowskich w 1993 roku imię ojca nadano tamtejszej Szkole Podstawowej. W 1994 roku ukazała się pierwsza książka w całości poświęcona ojcu, była to wydrukowana rozprawa habilitacyjna prof. Aliny Fitowej pt. Stanisław Mierzwa „Słomka” na tle swoich czasów. O ojcu mówiono w Sejmie w Warszawie w 2000 roku podczas konferencji prowadzonej przez marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz prof. Władysława Bartoszewskiego, poświęconej procesowi w 1945 roku w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Ważnym upamiętnieniem ojca była w 2003 roku książkowa publikacja pt. Krakowscy konfederaci autorstwa Bolesława Derenia. Wielkim wydarzeniem było utworzenie w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Izby Pamięci Stanisława Mierzwy. W 2008 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusz Kurtyka i mój najstarszy brat Jacek odsłonili na ścianie budynku dawnego więzienia św. Michała przy ul. Senackiej w Krakowie tablicę przypominającą o haniebnych wyrokach z 1947 roku, w pokazowym procesie działaczy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od tamtego czasu przy tablicy co roku odbywają się uroczystości upamiętniające skazanych wtedy na śmierć lub długoletnie uwięzienie. Z kolei pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej w 2010 roku przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa była książka pod redakcją naukową dr. Mateusza Szpytmy. W 2018 roku w towarzystwie żony, syna, wnuka, bratanicy i wnuczki siostry ojca odbierałem na Zamku Królewskim z rąk prezydenta Polski przyznany ojcu pośmiertnie Order Orła Białego. W 2019 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Burmistrz Miasta i Gminy Radłów, Wójt Gminy Wierzchosławice, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach Radłowskich zorganizowały konferencję historyczną zatytułowaną „Stanisław Mierzwa”. W 2020 roku Rada Gminy Wierzchosławice i w 2022 roku Rada Miasta i Gminy Radłów nadały Stanisławowi Mierzwie pośmiertne Tytuły Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice oraz Miasta i Gminy Radłów. Wierzchosławickiej Radzie przewodniczyła wówczas Małgorzata Moskal (obecnie wójt Wierzchosławic), a radłowskiej Radzie Miejskiej Piotr Kapera. W 2022 roku kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Janusz Skicki opisał zasługi ojca w utworzeniu tegoż Muzeum oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w dwóch wydaniach książki pt. DROGĄ WITOSA. W tym samym roku Roman Głowacki napisał książkę pt. STANISŁAW MIERZWA PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BISKUPICACH RADŁOWSKICH. O ojcu wspomniano w opisie na pomniku w Pruszkowie przy ul. Armii Krajowej upamiętniającym szesnastu przywódców Polskiego Państwa Polskiego, na pamiątkowej tablicy na ścianie budynku przy ul. Cienistej w warszawskiej dzielnicy Włochy, skąd tych przywódców porwano do Moskwy do więzienia na Łubiance, jest poświęcona ojcu pamiątkowa tablica w Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Jest prowadzona od prawie 20 lat przez syna Tomasza poświęcona mojemu ojcu a jego dziadkowi strona internetowa. Była Drużyna Orląt im. Stanisława Mierzwy działająca przy szkole jego imienia w Biskupicach Radłowskich. Są dziesiątki jeśli nie setki mniejszych i większych objętościowo publikacji naukowych i popularno-naukowych w których wspominano ojca, zamieszczonych w czasopismach i na stronach internetowych. Były audycje radiowe z wywiadami członków rodziny, relacje telewizyjne, coroczne uroczystości Święta Patrona Szkoły w Biskupicach Radłowskich, były uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Biskupice Radłowskie, o ojcu pamiętano podczas Zaduszek Witosowych.

Po krótkim opisie upamiętnień ojca we wcześniejszych latach moją uwagę kieruję na organizatorów wydarzeń w roku 2025 – Roku Stanisława Mierzwy. Często poznawaliśmy ich dopiero podczas tych wydarzeń, na które nas zapraszano bez jakichkolwiek zobowiązań.

Gorąco dziękuję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowe Panu Doktorowi Mateuszowi Szpytmie za promotorstwo starań o szczególnie upamiętnienie ojca w roku 2025 w związku z okrągłymi rocznicami jego urodzin, porwania do Moskwy oraz śmierci. Nie trzeba było długo czekać na efekty tych działań, gdyż już 30 grudnia 2024, na wniosek wójta Pani Małgorzaty Moskal Rada Gminy Wierzchosławice pod przewodnictwem Pana Dawida Mocnego w jednomyślnie podjętej uchwale zdecydowała: „…Pragnąc uczcić 120 rocznicę urodzin Stanisława Mierzwy, postanawia się o ogłoszeniu w Gminie Wierzchosławice roku 2025 Rokiem Stanisława Mierzwy…”. 30 grudnia 2024 pod przewodnictwem Pana Marcina Małka również Rada Miejska Radłowa „…wyrażając szacunek i uznanie dla dorobku Stanisława Mierzwy, jego zasług dla społeczności lokalnej, regionu oraz historii Polski…” podjęła jednomyślnie podobną uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Stanisława Mierzwy. Wniosek w tej sprawie złożył burmistrz Radłowa Pan Mateusz Borowiec.

Jak skrupulatnie zanotował Pan Paweł Zielony z Instytutu Pamięci Narodowej (http://www.mierzwa.org.pl/index.php/rodzinnik-m/wydanie-internetowe-2025/2-dziay/rodzinnik/433-podsumowanie-dzialalnosci-instytutu-pamieci-narodowej-w-roku-stanislawa-mierzwy) wydarzenia upamiętniające mojego ojca w 2025 odbyły się w wielu miejscowościach – w Biskupicach Radłowskich, Krakowie, Niwce, Pruszkowie, Przybysławicach, Radłowie, Tarnowie, Wał-Rudzie, Warszawie, Wierzchosławicach, Woli Radłowskiej, Zabawie. Więcej o tych wydarzeniach można przeczytać m.in. w artykułach zamieszczonych w informatorze Rodzinnik M na stronie internetowej www.mierzwa.org.pl. Były to prezentacje plenerowe i kameralne wystawy biograficznej „Stanisław Mierzwa” przygotowanej w Instytucie Pamięci Narodowej (autorzy: Pani Marzena Kruk, Pan Paweł Zielony oraz Pan Radosław Kurek) i podobnej autorstwa kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Pana Janusza Skickiego, konferencje naukowe i popularno-naukowe, spotkania promujące książkę o Stanisławie Mierzwie autorstwa Pana Radosława Kurka, uroczystości na cmentarzu w Wierzchosławicach przy kaplicy grobowej rodziny Witosów w której pochowany jest Stanisław Mierzwa, koncerty i spektakle, wykłady, prelekcje i konkursy wiedzy oraz filmowe o Stanisławie Mierzwie dla młodzieży szkolnej, okolicznościowe wydawnictwa.

Organizatorem zdecydowanej większości wydarzeń lub ich głównym współorganizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. Oprócz starań zastępcy prezesa IPN Pana Doktora Mateusza Szpytmy, pomysłodawcy Roku Stanisława Mierzwy poznaliśmy także dorobek pracy w tym zakresie dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Pani Marzeny Kruk, kierującej zespołem przygotowującym i realizującym wszystkie wydarzenia, i Jej bliskich współpracowników: naczelnika Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Pani Magdaleny Mołczanowskiej, pracowników Sekcji Edukacji Archiwalnej z kierownikiem Panią Anną Lasek na czele, głównego specjalisty Pana Pawła Zielonego, starszego kustosza Elżbiety Strzeszewskiej i fotografki Katarzyny Adamów z tegoż Wydziału, naczelnika Wydziału Obsługi Bieżącej Pana Pawła Oskroby i pracowników Sekcji Organizacyjnej tego Wydziału z kierownikiem Panem Arturem Janczewskim na czele, kierownika Sekcji Gromadzenia Zasobu Archiwalnego w Wydziale Gromadzenia i Opracowywania Zasobu Archiwalnego Pana Piotra Atamana, pracowników Sekcji Konserwacji Zasobu Archiwalnego w Wydziale Zarządzania Zasobem Archiwalnym z kierownikiem Panią Anną Włodarczyk-Sętorek na czele, dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Pana Doktora Adama Pleskaczyńskiego oraz Pana Doktora Grzegorza Łeszczyńskiego z Biura Projektów Multimedialnych i Notacji BEN IPN, a także głównych specjalistów w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie Panów Michała Zajdy i Radosława Kurka. Panu Radosławowi Kurkowi warunki do pracy nad książką-albumem STANISŁAW MIERZWA 1905-1985 oraz pomoc organizacyjną w jej prezentacji zapewnili Jego bezpośredni przełożeni – kierownik Referatu Gromadzenia, Opracowywania i Obsługi Magazynów Pani Iwona Dziuba i naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Pan Rafał Dyrcz oraz Jego zastępca Pan Jacek Kwilosz. Pomocy przy obróbce technicznej materiałów wykorzystanych w publikacji nie odmówili pracownicy Sekcji Reprografii Referatu GOiOM – Panowie Marcin Drzewiecki oraz Sławomir Furtak. Podobnie jak w latach poprzednich w 2025 roku Oddział Instytutu w Krakowie na czele z dyrektorem Oddziału Panem Doktorem Habilitowanym Filipem Musiałem oraz zastępcami dyrektora Panią Cecylią Radoń i Panem Doktorem Michałem Wenklarem współorganizował z Zarządem Obszaru Południowego Zrzeszenia "WiN" reprezentowanym przez prezes zarządu Panią Małgorzatę Janiec uroczystość przy dawnym więzieniu św. Michała w Krakowie, przypominającą tzw. proces krakowski działaczy "WiN" oraz PSL i wydane okrutne wyroki.

Razem z Instytutem Pamięci Narodowej lub samodzielnymi organizatorami wydarzeń upamiętniających Stanisława Mierzwę na terenie gminy Wierzchosławice były: Rada Gminy, Urząd Gminy, Muzeum Wincentego Witosa, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa, Gminne Centrum Kultury oraz Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Ruchu Ludowego. O tamtejszych wydarzeniach rozmawialiśmy z ich projektodawcami i realizatorami, m.in.: z przewodniczącym Rady Gminy Wierzchosławice Panem Dawidem Mocnym i wiceprzewodniczącą Rady Panią Haliną Popielą, z wójtem gminy Wierzchosławice Panią Małgorzatą Moskal i zastępcą wójta Panem Wojciechem Aleksandrem oraz sekretarzem gminy Panem Dariuszem Lechem a także ze specjalistką ds. komunikacji w Urzędzie Gminy Panią Julitą Majewską, z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Panem Piotrem Pawliną, z Panią Marzeną Padło z Działu Kultury tegoż GCK, z kierownikiem Muzeum Wincentego Witosa Panem Januszem Skickim i jego współpracownicami – Paniami Moniką Machalską i Dorotą Kędzior, z prezesem i wiceprezesem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa Panem Ryszardem Ochwatem i Panem Henrykiem Wojciechowskim, z dyrektorem Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego Panią Magdaleną Szybilską i przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Panią Marzeną Padło oraz radnym powiatu tarnowskiego, nauczycielem w tej szkole – Panem Markiem Podrazą. Kilka razy rozmawialiśmy z Panem Doktorem Romanem Głowackim, autorem wystąpienia do władz województwa małopolskiego z wnioskiem o upamiętnienie Stanisława Mierzwy przez nadanie dwóm pociągom nazwy „SŁOMKA” (jego okupacyjnego pseudonimu) co stało się faktem jesienią 2025 roku, po przyjęciu nowego rozkładu jazdy pociągów POLREGIO.

Na terenie miasta i gminy Radłów wydarzenia upamiętniające Stanisława Mierzwę współorganizowały z Instytutem Pamięci Narodowej lub organizowały samodzielnie: Rada Miejska i Urząd Gminy Radłów, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Prof. Franciszka Ziejki, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Radłowie, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabawie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Akcji III Most w Przybysławicach, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Woli Radłowskiej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Faustyny Kowalskiej w Niwce, Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Biskupice Radłowskie, Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach Radłowskich. Pracami radnych przygotowujących wydarzenia kierowali: przewodniczący Rady Miejskiej Radłowa Pan Marcin Małek oraz zastępcy przewodniczącego Rady – Pani Kinga Kijak-Markiewicz i Pan Paweł Jachimek, a zespołem pracowników Urzędu Miasta i Gminy – burmistrz Radłowa Pan Mateusz Borowiec i zastępca burmistrza Pani Marta Herduś. Pani Barbarze Marcinkowskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa pomagali Jej współpracownicy z Centrum: redaktor naczelny kwartalnika „Radło” Pani Monika Piekarz i prezes Radłowskiego Forum Rozwoju Pan Rafał Traczyk. Ich wysiłek wspomagały: kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie Pani Katarzyna Baran i kustosz Pani Magdalena Kapera-Patuła oraz prowadząca filię Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wał-Rudzie Pani Agnieszka Gawełek. Młodzież szkolną szkól podstawowych do wykładów i prelekcji o Stanisławie Mierzwie przygotowywali wychowawcy i nauczyciele pod kierunkiem: Pani Małgorzaty Tokarczyk-Kozioł – dyrektor Zespołu Szkół w Radłowie, Pana Krzysztofa Kucharskiego – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biskupicach Radłowskich, Pani Wioletty Dzik – dyrektor Zespołu Szkół w Zabawie, Pani Moniki Wybraniec – dyrektor Szkoły i Przedszkola w Przybysławicach, Pani Jadwigi Bieś – dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Radłowskiej, Pani Agnieszki Burgieł – dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niwce. W przygotowywaniach młodzieży szkolnej do występów artystycznych podczas wydarzeń w Biskupicach Radłowskich organizowanych wspólnie z IPN bądź samodzielnie przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Mierzwy dyrektorowi szkoły pomagały nauczycielki Pani Elżbieta Rodak i Pani Elżbieta Miś, a w pracy nad przeprowadzeniem konkursów wiedzy i filmów o Stanisławie Mierzwie nauczycielka historii Pani Halina Szwajkosz oraz Pani Edyta Pyrek (prowadząca sekretariat szkoły). Do konkursów młodzież przygotowali nauczyciele: Pani Katarzyna Naporowska i Pani Halina Szwajkosz (w Biskupicach Radłowskich), Pan Marek Urbanek i Pan Piotr Malec (w Radłowie), Pani Magdalena Hajdas (w Przybysławicach), Pani Aldona Chmura (w Woli Radłowskiej), Pani Małgorzata Małochleb (w Niwce), Pani Jolanta Urbanek (w Zdrochcu); jurorami w konkursach byli: Pani Barbara Marcinkowska, Pani Halina Szwajkosz i Pani Agnieszka Gawełek – w konkursie wiedzy oraz Pan Radosław Kurek, Pan Marcin Golec i Pan Benedykt Wierzbicki – w konkursie filmowym. Organizację wydarzeń upamiętniających Stanisława Mierzwę w Biskupicach Radłowskich czynnie wspomagali członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Wsi Biskupice Radłowskie na czele z obecnym i dawnym prezesem Stowarzyszenia Panem Krzysztofem Kucharskim i Panem Zbigniewem Madejem oraz kierowniczka Domu Kultury wraz z kierowanym przez Nią Zespołem Regionalnym „BISKUPIANIE” Pani Lucyna Bojan i sołtys Pani Sandra Kusior.

27 marca 2025 roku w Pruszkowie odbyły się uroczystości upamiętniające przywódców polskiego podziemia zorganizowane przez Prezydenta Miasta Pruszkowa Pana Piotra Bąka. Instytut Pamięci Narodowej uczestniczył w uroczystości współorganizując z Urzędem Miasta i Muzeum Dulag 121, Światowym Związkiem Żołnierzy AK – Koło nr 6 w Pruszkowie wydarzenia towarzyszące poświęcone jednemu z Szesnastu – Stanisławowi Mierzwie: wystawę oraz dyskusję w Muzeum Dulag 121. Składamy podziękowania prezydentowi miasta oraz zastępcom Panu Michałowi Landowskiemu i Pani Dorocie Kossakowskiej, dyrektor Muzeum Dulag 121 Pani Małgorzacie Bojanowskiej i pracownikom placówki a także kierownictwu Biura Komunikacji i Promocji Urzędu Miasta Pruszków Pani Monice Pawełczyńskiej-Ślusarczyk i Panu Krzysztofowi Olszewskiemu.

Konferencję połączoną z promocją książki o Stanisławie Mierzwie w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie przygotował zespół kierowany przez dyrektora Muzeum Pana Doktora Jarosława Szarka, a prowadził ją Pan Paweł Stachnik z Działu Komunikacji i Informacji Muzeum AK.

Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Pan Doktor Tadeusz Skoczek wraz ze współpracownikami – kierownikiem Działu Edukacji Panem Lechem Marchlewskim i pełnomocnikiem dyrektora Panem Bartłomiejem Kłuskiem – przygotowali konferencję naukową w Muzeum wspólnie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej i połączyli ją z ekspozycją wystawy „Stanisław Mierzwa”. 

Konferencję w Warszawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL nt. stalinowskich represji wobec działaczy ruchu ludowego oraz dyskusję o książce STANISŁAW MIERZWA 1905-1985 i prezentację dokumentów związanych z uwięzieniem Stanisława Mierzwy przygotowała i prowadziła dyrektor Muzeum Pani Adrianna Garnik, w czym pomagali Jej specjaliści w Dziale Edukacji Muzeum – Pani Lidia Ujazdowska oraz Pan Michał Korwin-Kossakowski.

W Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie spotkanie naukowe i promocyjne publikacji STANISŁAW MIERZWA 1905-1985 przygotowali i prowadzili: zastępca dyrektora Instytutu Pan Doktor Mateusz Drozdowski, kierownik Katedry Kultury Informacyjnej UKEN Pan Profesor Doktor Habilitowany Grzegorz Nieć, kierownik Katedry Historii Najnowszej i Edukacji Historycznej UKEN Pan Profesor Doktor Habilitowany Mariusz Wołos, kierownik Katedry Historii XIX Wieku UKEN Pan Profesor Doktor Habilitowany Łukasz Tomasz Sroka.

Spotkanie uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie z autorem książki o Stanisławie Mierzwie Panem Radosławem Kurkiem (głównym specjalistą w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie) w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci (Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej) oraz konkurs wiedzy o bohaterze książki przygotowała i prowadziła kierownik Centrum Pani Agnieszka Grela.

W Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego W Tarnowie spotkanie młodzieży z klas o profilu mundurowym XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie z przedstawicielami administracji wojewódzkiej i granicznej przygotował i prowadził kierownik Delegatury Pan Piotr Łosiński, a wykłady prowadzili: I wicewojewoda małopolska Pani Elżbieta Achinger, komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie Pan Major Paweł Wolak oraz kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Pan Janusz Skicki.

Wydarzenia upamiętniające Stanisława Mierzwę dokumentowali liczni fotografowie, dziennikarze, redaktorzy prasy, radia i telewizji przekazując relacje poświęcone obchodom Roku Stanisława Mierzwy za pośrednictwem mediów tradycyjnych i elektronicznych. Poznaliśmy spot filmowy i notację autorstwa pracowników IPN, materiały dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Pani Agnieszki Oszczyk, dziennikarki Polskiego Radia Warszawa Pani Hanny Bogoryji-Zakrzewskiej, dziennikarek Polskiego Radia Kraków Pani Ewy Szkurłat i Pani Anny Łoś, zachowaliśmy w domowych archiwach zdjęcia i nagrania video zrobione przez członków naszej rodziny, a także przez Panią Katarzynę Adamów, Pana Rafała Bąka, Pana Mirosława Bracha, Pana Roberta Bryla, Pana Jarosława Bujaka, Panią Agnieszkę Gawełek, Pana Marcina Golca, Pana Zbigniewa Hornunga, Pana Sławomira Kaspera, Pana Tomasza Łakoma, Pana Doktora Grzegorza Łeszczyńskiego, Panią Julitę Majewską, Panią Barbarę Marcinkowską, Panią Magdalenę Mołczanowską, Pana Pawła Stachnika, Pana Janusza Ślęzaka, Pana Doktora Józefa Wieczorka, Pana Benedykta Wierzbickiego, Panią Żanetę Wierzgacz, Pana Michała Zajdę, Pana Pawła Zielonego oraz jeszcze innych osób, m.in. pracujących w Muzeum Ziemi Tarnowskiej oraz w Biurze Komunikacji i Promocji Urzędu Miasta Pruszków.

Relacje z uroczystości upamiętniających Stanisława Mierzwę odnajdywaliśmy także na wielu stronach internetowych urzędów, instytucji i organizacji, których zacni przedstawiciele zaszczycili swoją obecnością wydarzenia Roku Stanisława Mierzwy.

Zapewne nie wymieniłem wszystkich instytucji i osób tam pracujących, którym należą się słowa uznania za ich pracę nad upamiętnieniem mojego śp. ojca. Jeśli pominąłem – proszę o wybaczenie i wszystkim, wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Za udział w uroczystościach i innych przedsięwzięciach wspominających ojca, za zachowanie w życzliwej pamięci i przekazywanie młodszym pokoleniom ideałów o które walczył wszystkim dziękuję. Dziękuję licznym delegacjom centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz państwowych i samorządowych, instytucji, organizacji politycznych i społecznych, dziękuję bliższym i dalszym krewnym, przyjaciołom rodziny i znajomym, dziękuję młodzieży szkolnej.

Wszyscy Państwo w 2025 roku pięknie, bogato i uroczyście „zapalikowaliście” pamięć o moim ojcu. Niech te ofiarowane przez nas symboliczne „paliki Mierzwy” odświeżają P.T. Państwu wspomnienia o wydarzeniach w Roku Stanisława Mierzwy i poświadczają naszą nieprzemijającą wielką dla Państwa wdzięczność.

Palik popr

Z wyrazami głębokiego szacunku

Wojciech Mierzwa z rodziną

Kraków, 15 stycznia 2026

Free business joomla templates