Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Niezwykłe wydarzenie w Roku Stanisława Mierzwy

POCIĄGAMI „SŁOMKA”

ZE WSPOMNIENIENIEM STANISŁAWA MIERZWY

W połowie grudnia dotarła do nas wiadomość, że przedsiębiorstwo transportowe POLREGIO S.A. (w latach 2001-2009 PKP Przewozy Regionalne,  2009-2020 Przewozy Regionalne) dwóm pociągom pasażerskim przypisało nazwę „SŁOMKA” – pseudonim Stanisława Mierzwy z czasów okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Wiadomość tę przekazał nam Pan dr Roman Głowacki, pomysłodawca tej oryginalnej formy uczczenia Stanisława Mierzwy w roku okrągłych rocznic jego urodzin i śmierci.

Z udostępnionych nam dokumentów wynika, że z prośbą o takie uhonorowanie pamięci Stanisława Mierzwy, dawnego działacza ludowego, Pan dr Roman Głowacki zwrócił się już w lutym 2025 roku do marszałka województwa małopolskiego Pana Łukasza Smółki, do wicemarszałków Pani Marty Malec-Lech i Pana Ryszarda Pagacza oraz do prezesa Kolei Małopolskich Pana Radosława Włoszka.

O pozytywnym rozpatrzeniu prośby Pana Głowackiego poinformował zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Pan Paweł Obrzut zaznaczając, że upamiętnienie Stanisława Mierzwy ps. „Słomka” nastąpi wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów, od 14 grudnia 2025 roku.

Szczegółowe rozkłady jazdy dwóch interesujących nas pociągów „SŁOMKA” obsługujących trasy pomiędzy stacjami KRAKÓW GŁÓWNY (odjazd o 18:28) – TARNÓW (przyjazd 19:51) oraz KRYNICA-ZDRÓJ (odjazd 13:04) – KRAKÓW GŁÓWNY (przyjazd 18:11) można odnaleźć na stronie internetowej POLREGIO S.A.:

 

1

 

2

Rozkład jazdy pociągów „Słomka” (źródło: https://polregio.pl/media/27839/k3_k7-120-_20251214_20260307.pdf)

Przypomnienie postaci Stanisława Mierzwy przez nazwanie pociągów jego pseudonimem wzbudziło ogromne zainteresowanie rodziny, naszych przyjaciół i znajomych. Jedną z pierwszych, która sprawdziła prawdziwość informacji o tym niezwykłym wydarzeniu była Aleksandra Mierzwa, prawnuczka Stanisława Mierzwy. Tablicę z opisem „SŁOMKA” na wagonie kolejowym Aleksandra utrwaliła na zdjęciu:

3

Za to piękne przypomnienie i utrwalenie pamięci Stanisława Mierzwy, naszego ojca, teścia, dziadka i pradziadka w imieniu całej rodziny serdecznie i gorąco dziękuję Państwu Marszałkom Województwa Małopolskiego Łukaszowi Smółce, Marcie Malec-Lech i Ryszardowi Pagaczowi oraz Panu Prezesowi Kolei Małopolskich Radosławowi Włoszce. Dziękuję Panu Doktorowi Romanowi Głowackiemu za Jego ogromną aktywność w przypominaniu postaci „Słomki” i jego społeczno-politycznej działalności, także w publikacjach naukowych, popularno-naukowych i podczas okolicznościowych odczytów.

Wojciech Mierzwa

Kraków, 22 XII 2025

Free business joomla templates