Wydanie internetowe 2025
W roku szczególnego upamiętnienia Patrona Szkoły
UCZNIOWIE Z BISKUPIC RADŁOWSKICH W ARCHIWUM IPN W WARSZAWIE
9 czerwca 2025 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich udali się na całodniową wycieczkę do Warszawy. Punktem pierwszym eskapady była wizyta w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, którego siedziba znajduje się przy ul. Kłobuckiej 21.
Współpraca Archiwum IPN ze Szkołą w Biskupicach miała swoje początki na początku roku, kiedy to uczniowie i grono pedagogiczne placówki przygotowało wraz z IPN, Urzędem Miasta i Gminy Radłów, Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Stowarzyszeniem na rzecz wsi Biskupice Radłowskie uroczystość upamiętniającą mecenasa Stanisława Mierzwę. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 8 lutego 2025 r. w Domu Kultury w Biskupicach Radłowskich. Okazją ku temu była 120. rocznica urodzin pochodzącego z tej ziemi działacza ludowego, polityka, prawnika i społecznika.
Pracownicy Archiwum IPN z wielką radością gościli w swojej siedzibie grupę młodych podróżników z rodzinnych stron mecenasa Mierzwy. Na wstępie gości przywitała dyrektor Archiwum Marzena Kruk. Podziękowała dyrektorowi szkoły panu Krzysztofowi Kucharskiemu i byłemu sołtysowi Biskupic panu Kazimierzowi Sarneckiemu za dotychczasową współpracę oraz za odwiedzenie Archiwum. Następnie naczelnik Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Magdalena Mołczanowska opowiedziała o zadaniach realizowanych przez pion archiwalny IPN oraz o specyfice znajdujących się w nim zbiorów.
|
|
Uczniów i ich opiekunów wita dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk, obok – naczelnik Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Magdalena Mołczanowska (fot. Katarzyna Adamów, IPN)
Z racji licznej 50-osobowej wycieczki gości podzielono na dwie grupy. Obie podczas wizyty w IPN odwiedziły te same pomieszczenia archiwalne. Zwiedziły magazyn akt wojskowych gdzie poznały warunki przechowywania i zasady ochrony dokumentów. W pracowni digitalizacji zapoznały się z metodami skanowania różnych dokumentów w tym mikrofilmów szpulowych, mikrofisz, albumów wielkoformatowych czy przedmiotów skanowanych w formacie 3D. Na koniec w pracowni konserwacji dzieciom i młodzieży pokazano metody zabezpieczania dokumentów a także ratowania zniszczonych archiwaliów.
|
|
||
|
|
|
|
|
|
(fot. Katarzyna Adamów, IPN)
![]() |
|
![]() |
(fot. Paweł Zielony, IPN)
Uczniowie poznają tajniki prac nad konserwacją dokumentów przyjętych do zachowania w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
Po zakończeniu zwiedzania Archiwum IPN przy Kłobuckiej goście udali się autokarem do kolejnych punktów zaplanowanych w ramach warszawskiej wycieczki. Młodsi uczniowie z klas 2-3 wraz z opiekunami udali się na ul. Marszałkowską. Tam, w Centralnym Przystanku Historia IPN obejrzeli spektakl pt. „Historia Misia Wojtka”. Przedstawienie to pozwoliło poznać prawdziwe losy niedźwiedzia przygarniętego przez żołnierzy z 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Na koniec spektaklu dzieci otrzymały na pamiątkę od organizatorów pluszowego Misia Wojtka.
![]() |
|
![]() |
|
|
|
|
![]() |
|
![]() |
|
|
|
|
![]() |
|
![]() |
|
|
|
|
![]() |
|
![]() |
Najmłodsi uczniowie wraz z opiekunami podczas zajęć w Centralnym Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej (fot. Paweł Zielony, IPN)
W tym czasie grupa starszych dzieci z klas 5-8 odwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL znajdujące się przy ul. Rakowieckiej 37. W okresie okupacji i Polski Ludowej w tym miejscu ulokowane było owiane złą sławą więzienie. Stanisław Mierzwa, a więc patron szkoły uczniów z Biskupic Radłowskich dwukrotnie w latach 50. XX w. odbywał w nim swój wyrok jako więzień polityczny.
Po zakończeniu zajęć przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej obie grupy wspólnie udały się autokarem na Stare Miasto. Z relacji przekazanych przez dyrekcję szkoły dzieci tego dnia miały możliwość przejechania się metrem w kierunku Stadionu Narodowego a następnie zwiedzenia od środka tej znanej areny sportowej.
Paweł Zielony
Warszawa, 23.06.2025.









