Wydanie internetowe 2025
W roku 2025 okrągłych rocznic urodzin i śmierci
WYDARZENIA 8 II 2025 UPAMIĘTNIAJĄCE STANISŁAWA MIERZWĘ
Część druga
Po uroczystościach w styczniu kolejnym wydarzeniem, w lutym 2025 roku, przypominającym postać Stanisława Mierzwy z okazji 120. rocznicy jego urodzin było składanie wieńców i zapalenie zniczy w miejscu pochówku na cmentarzu w Wierzchosławicach oraz publiczna promocja książki Radosława Kurka STANISLAW MIERZWA 1905-1985. Organizatorami wszystkich wydarzeń był Instytut Pamięci Narodowej oraz Miasto i Gmina Radłów przy współudziale Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Stowarzyszenia na rzecz wsi Biskupice Radłowskie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich.
![]() |
![]() |
Spotkanie z autorem publikacji STANISŁAW MIERZWA 1905-1985 w Domu Kultury w rodzinnej miejscowości bohatera książki rozpoczęło się z kilkuminutowym opóźnieniem. Jego porządek nieco zmieniono łącząc obydwa występy poetycko-artystyczne młodzieży tamtejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Według obliczeń Pawła Zielonego z Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Archiwum IPN, jednego z organizatorów uroczystości, liczba osób biorących udział w spotkaniu we wszystkich salach zmieniała się i łącznie wyniosła ponad 150 (nie licząc młodzieży szkolnej).
|
Sala widowiskowa Domu Kultury w Biskupicach Radłowskich przed rozpoczęciem zebrania (fot. Benedykt Wierzbicki) |
![]() |
Obrady rozpoczęła dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie Barbara Marcinkowska, a do końca prowadziła je dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk. Po przywitaniu zebranych głos zabierali kolejno: burmistrz Radłowa Mateusz Borowiec, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, syn Stanisława Mierzwy Wojciech, kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Piotr Łosiński, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ryszard Ochwat, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biskupicach Radłowskich Krzysztof Kucharski oraz radny Radłowa Konrad Rudziński.
Przemawiają:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Barbara Marcinkowska | Marzena Kruk | dr Mateusz Szpytma | Mateusz Borowiec |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Wojciech Mierzwa | Piotr Łosiński | Ryszard Ochwat | Krzysztof Kucharski |
![]() |
Konrad Rudziński (L) i Krzysztof Kucharski (P)
List ofiarowany przez K. Rudzińskiego (fot. Benedykt Wierzbicki) |
![]() |
Burmistrz Radłowa Mateusz Borowiec na początku zwrócił się do zebranych słowami: Szanowni Mieszkańcy Ziemi Radłowskiej, Drodzy Goście! Zebraliśmy się tutaj, aby oddać hołd wybitnej postaci naszej ziemi – Stanisławowi Mierzwie, człowiekowi, który całe swoje życie poświęcił sprawie niepodległej Polski i rozwoju ruchu ludowego. Jako prawnik, działacz i patriota, Mierzwa stał się symbolem walki o wolność, demokrację i prawa ludzi pracy. Urodzony w naszej małej ojczyźnie – w Biskupicach Radłowskich – od najmłodszych lat wykazywał wielką troskę o sprawy społeczne i narodowe. Jego prawnicza wiedza i zaangażowanie w działalność publiczną czyniły go niezłomnym obrońcą sprawiedliwości. Był człowiekiem, który rozumiał, że wolność i suwerenność Polski to nie tylko marzenie, ale cel, o który trzeba walczyć każdego dnia.
Dr Mateusz Szpytma przypomniał o aresztowaniach i uwięzieniach Stanisława Mierzwy przed II wojną światową i w okresie powojennym, po wyrokach w moskiewskim procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i w krakowskim procesie działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podkreślił znaczenie walki Stanisława Mierzwy po wyjściu z więzienia w 1953 r. na rzecz prawdziwej niepodległości Polski i o zachowanie tradycji ruchu ludowego, czego nie zmieniło siedem lat spędzonych w więzieniach na Rakowieckiej na Mokotowie i we Wronkach. Prezes Mateusz Szpytma przypomniał także o inicjatywie i współtworzeniu przez Stanisława Mierzwę Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, które stało się centrum niezależnej myśli ludowej w rządzonej przez komunistów Polsce.
Wojciech Mierzwa podziękował wszystkim osobom i instytucjom przygotowującym spotkanie w Biskupicach Radłowskich za ogromny wysiłek organizacyjny oraz za wielką życzliwość okazywaną nie tylko postaci śp. ojca, ale także całej bliższej i dalszej rodzinie Mierzwów.
Po tym wystąpieniu Marzena Kruk podziękowała za zaufanie jakim obdarzył Wojciech Mierzwa i jego rodzina Instytut Pamięci Narodowej, że przekazał do archiwum Instytutu dokumenty, fotografie, ale także wspomnienia o swoim ojcu i podkreśliła fakt, że na ich podstawie Radosław Kurek mógł przygotować album, a ona z zespołem – wystawę.
Piotr Łosiński odczytał adres okolicznościowy od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, w którym wojewoda napisał m.in.: Promocja nowej książki Radosława Kurka pozwala nam na nowo odczytać przesłanie, które przez całe życie bliskie było Stanisławowi Mierzwie, adwokatowi i społecznikowi. Nieprzypadkowe jest miejsce i nieprzypadkowy jest czas tego spotkania. To właśnie tutaj, w Biskupicach Radłowskich, 120 lat temu urodził się ten zasłużony i oddany działacz ruchu ludowego. … Szanowni Państwo! Jestem przekonany, że nowa publikacja i towarzysząca jej prezentacji wystawa biograficzna przyczyni się do pogłębienia wiedzy o nieocenionym wpływie Stanisława Mierzwy na los chłopów w Polsce. Tej bowiem misji oddał całe swoje życie, nie bacząc na trudy i wyrzeczenia, jakie musiał ponieść. Za bezgraniczną wierność niepodległościowym wartościom i dążenie do utrzymania bezwzględnej niezależności ruchu chłopskiego wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego został podstępnie aresztowany, a następnie sądzony w Moskwie. Niech ta wyjątkowa determinacja pozostaje dla nas inspiracją w dziele troski o dobro wspólne, za które jesteśmy wszyscy współodpowiedzialni.
Prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ryszard Ochwat swoje wystąpienie zaczął od przekazania uczestnikom spotkania pozdrowienia od prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zastanawiając się jak Witos i Mierzwa zachowaliby się w obecnej sytuacji politycznej w Polsce od razu odpowiedział, że gdybyśmy zechcieli ich posłuchać to nie byłoby tych „wojen plemiennych”. Nawiązał w tej kwestii do głoszonej przez Stanisława Mierzwę idei współpracy dla dobra Polski ludzi o różnych poglądach politycznych, której największym obecnie propagatorem jest prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.
Krzysztof Kucharski przybliżył kilka wydarzeń z historii Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, którego jest dyrektorem. Powiedział m.in.: W 1993 roku Publicznej Szkole w Biskupicach Radłowskich, kiedy dyrektorem szkoły był Czesław Woźniczka, zostało nadane imię bohatera dzisiejszej uroczystości. W 2012 roku w związku z reorganizacją sieci szkół w gminie Radłów, Stowarzyszenie na rzecz wsi Biskupice Radłowskie stało się organem prowadzącym dla Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Niepubliczna szkoła przejęła imię, sztandar i tradycje i od tego czasu kultywuje pamięć o patronie. W swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej kierując się żywym patriotyzmem bierzemy udział w uroczystościach poświęconych pamięci Stanisława Mierzwy, a także pamiętamy o rocznicy jego urodzin i śmierci. Delegacja naszej szkoły odwiedza również miejsce spoczynku mecenasa Mierzwy na cmentarzu w Wierzchosławicach. Możemy pochwalić się jedyną działającą na terenie gminy Drużyną Orląt, która za swojego patrona obrała osobę Stanisława Mierzwy.
Do kończącego swoją wypowiedź dyrektora Krzysztofa Kucharskiego podszedł radny Radłowa Konrad Rudziński i przeczytawszy pierwsze oraz ostatnie akapity wręczył dyrektorowi z przeznaczeniem do szkolnej izby pamięci list od Stanisława Mierzwy – odpis jego listu do prymasa Polski.
Po przemówieniach sala przez kilkadziesiąt minut rozbrzmiewała muzyką i śpiewem uczniów miejscowej szkoły w patriotycznym programie słowno-muzycznym, tematycznie związanym z patronem szkoły, szkołą, rodzinną miejscowością i Ojczyzną. Na scenę wprowadziły ich Elżbieta Rodak i Elżbieta Miś, nauczycielki, które zza zasłon dyskretnie kontrolowały kolejność występów młodych artystów. Młodzież do tego występu obydwie panie przygotowały razem z Barbarą Mączko, także nauczycielką. Piękny koncert uczniowie zakończyli hymnem szkoły, gdy wszyscy powstali z krzeseł.
![]() |
![]() |
(fot. Paweł Zielony)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
(fot. Benedykt Wierzbicki)
|
PIEŚŃ O PATRONIE Jest wielu bohaterów, Jest wielu sławnych ludzi. Ty jesteś nam najbliższy, Tu żyłeś, tuś się trudził. Ref. Nasz Rodaku i Patronie, Pośród nas wyrosłeś też. Chcemy byś był dla nas wzorem, Jak Ojczyźnie pomoc nieść. Wyrosłeś z chłopskiej chaty, Wyrosłeś pośród ludu, Twe życie było pełne cierni, Cierpienia, walk i trudu. Ref. Nasz Rodaku i Patronie… Tyś wzorem dla młodzieży Patronem naszej szkoły. Z tą wsią jesteś związany I z chłopskim ruchem ludowym. Ref. Nasz Rodaku i Patronie… Wieś nasza ma ulicę Od Twojego imienia. Szkoła Izbę Pamięci, By znały Cię pokolenia. |
HYMN SZKOŁY Znajdziesz ją łatwo, tu w Biskupicach pośród szumiącej zieleni drzew, u stóp Dunajca tej wiernej rzeki, stoi wsłuchana w jej fali śpiew. Refren: To nasza szkoła piękna szkoła, bez której młodość traci sens, do książek pracy i przyjaźni, każdego ranka wzywa Cię. Ta tysiąclatka dumna i piękna Przeżywa dzisiaj swój wielki dzień. Przyjęła imię swego rodaka, By pokolenia chlubiły się. Ref. To nasza…. Stanisław Mierzwa, patron tej szkoły, Walczył o dobro ziemi tej, Gdy w czasach trudnych razem z Witosem, Troską o Polskę dzielili się. Ref. To nasza … Niech imię Mierzwy w naszej pamięci Patriotyzmem zapisze się, By w czasach trudnych dobro ojczyzny, Jak w jego życiu liczyło się. |
|
Uczestnicy spotkania podczas śpiewania hymnu szkoły (fot. Benedykt Wierzbicki) |
![]() |
Schodzącej ze sceny młodzieży za piękny występ podziękował w imieniu najbliższej rodziny Stanisława Mierzwy syn Wojciech wręczając na ręce dyrektora Kucharskiego słodki upominek.
(fot. Paweł Zielony) |
(fot. Benedykt Wierzbicki) |
Wojciech Mierzwa (L) wręcza dyrektorowi Krzysztofowi Kucharskiemu (P) słodki upominek dla młodzieży |
Po zakończeniu koncertu prowadząca spotkanie Marzena Kruk poprosiła Radosława Kurka, dr. Mateusza Szpytmę oraz Wojciecha Mierzwę o wymianę opinii nt. życia i działalności Stanisława Mierzwy oraz koncepcji powstania publikacji jemu poświęconej. Mateusz Szpytma odpowiadał na pytania dotyczące m.in. współpracy Stanisława Mierzwy z premierem Wincentym Witosem, zachowania się wobec składanych propozycji współpracy z powojennymi komunistycznymi władzami państwowymi i politycznymi, a Wojciech Mierzwa – o pierwszych spotkaniach z ojcem po jego wyjściu z więzienia, o stosunku do osób o odmiennych zapatrywaniach politycznych. Radosław Kurek, autor książki STANISŁAW MIERZWA 1905-1985, w odpowiedziach przybliżył cel i zakres prac nad publikacją omawiając obszerniej źródła pozyskania i dobór materiałów.
![]() |
![]() |
|
|
Na pytania Marzeny Kruk odpowiadają (od lewej) Wojciech Mierzwa, dr Mateusz Szpytma, Radosław Kurek (fot. Tomasz Mierzwa) |
O pracy nad książką opowiada jej autor Radosław Kurek (fot. Benedykt Wierzbicki) |
Po dyskusji ogromną niespodzianką było przypomnienie piszącemu ten komunikat przez Panią Dyrektor Marzenę Kruk niedawnej rocznicy jego urodzin i wręczenie – przy gromkim śpiewie zebranych w sali 100 LAT – bukietów pięknych kwiatów oraz upominków przez Panią Marzenę Kruk i Pana dr. Mateusza Szpytmę, przez Pana Mateusza Borowca i Panią Barbarę Marcinkowską oraz przez Pana Krzysztofa Kucharskiego i Pana Zbigniewa Madeja.
Od tego momentu zebrani mogli już swobodnie porozmawiać z innymi uczestnikami spotkania i przede wszystkim z autorem promowanej książki.
O kilka słów rozmowy i dedykację prosiło wiele osób. Do stolika Radosława Kurka kolejka wydawała się nie mieć końca… Okolicznościowych wpisów nie odmówił także zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
(fot. Paweł Zielony)
O zawartości promowanej książki napiszemy w niedalekiej przyszłości, ale już teraz możemy potwierdzić zachwyt nad nią „kolejkowiczów”, pobieżnie przeglądających kartki gdy cierpliwie czekali na rozmowę z Radosławem Kurkiem.
Podczas indywidualnych rozmów w salach Domu Kultury i oczekując na rozmowę z autorem promowanej książki można było się posilić pysznymi gorącymi i zimnymi daniami, które przygotował Zespół Regionalny „Biskupianie” kierowany przez Lucynę Bojan, wspomożony przez biskupicką rodzinę Mierzwów. Tylko autor promowanej publikacji był w tym względzie poszkodowany gdyż nie odmawiał rozmowy oraz wpisów dedykacji i nie miał czasu spokojnie skosztować przygotowanych specjałów.
Czynne było także stoisko z wydawnictwami Instytutu Pamięci Narodowej gdzie można było zakupić w promocyjnej cenie nie tylko książkę Radosława Kurka, ale także inne publikacje. O ile szwedzki bufet był urozmaicony i niezwykle obfity, to na stoisku zapas książek o Stanisławie Mierzwie szybko wyprzedano i dla wielu chętnych ich zabrakło. Jak przyznali pracownicy Instytutu z taką sytuacją dawno się już nie spotkali, gdyż na podobnych promocjach na ogół wystarczało 30-40 egzemplarzy a oni na wszelki wypadek przywieźli aż prawie sto.
![]() |
Fragment szwedzkiego bufetu (fot. Paweł Zielony) |
![]() |
![]() |
![]() |
Stoisko z wydawnictwami Instytutu Pamięci Narodowej (fot. Joanna Wąsik)
Pomimo upływu kilkunastu już dni od spotkań 8 II 2025 w Wierzchosławicach i w Biskupicach Radłowskich nadal jesteśmy pod wrażeniem tych wydarzeń podziwiając wielki wysiłek ich organizatorów i zachwycamy się postawą tamtejszych mieszkańców za nadal żywe zainteresowanie postacią Stanisława Mierzwy.
Przedstawicielom instytucji i stowarzyszeń uczestniczącym w wydarzeniach upamiętniających mojego ojca, przyjaciołom i znajomym z Biskupic Radłowskich, z okolicznych miejscowości i przybyłym z odleglejszych regionów oraz rodzinie serdecznie dziękuję za liczny udział w uroczystościach 8 lutego 2025 oraz zachowanie ojca w życzliwej pamięci.
SZCZEGÓLNIE GORĄCO DZIĘKUJĘ GŁÓWNYM ORGANIZATOROM TYCH WYDARZEŃ – PANU PREZESOWI MATEUSZOWI SZPYTMIE I PANI DYREKTOR MARZENIE KRUK ORAZ PANU BURMISTRZOWI RADŁOWA MATEUSZOWI BOROWCOWI I ICH WSPÓŁPRACOWNIKOM. WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI ŚLĘ TAKŻE ZESPOŁOM POD KIEROWNICTWEM PANI DYREKTOR BARBARY MARCINKOWSKIEJ I PANA DYREKTORA KRZYSZTOFA KUCHARSKIEGO Z INSTYTUCJI WSPÓŁORGANIZUJĄCH UROCZYSTOŚCI.
Wojciech Mierzwa
Kraków, 28.02.2025.
Od redakcji
Radosław Kurek (ur. 1984 r. w Tuchowie) jest historykiem i archiwistą, absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2009 r. pracuje w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie, gdzie obecnie zajmuje stanowisko głównego specjalisty i koordynatora Zespołu Gromadzenia i Opracowywania Dokumentów. Do jego głównych obowiązków należy merytoryczne opracowywanie materiałów archiwalnych, a także realizacja zadań związanych z ogólnopolskim projektem Archiwum Pełne Pamięci, skierowanym do osób i instytucji, które chcą przekazać do zasobu archiwalnego IPN zgromadzone przez siebie materiały i pamiątki historyczne. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół działalności organów bezpieczeństwa państwa w okresie stalinowskim w PRL ze szczególnym uwzględnieniem biografii politycznej podsekretarza stanu w MBP – Romana Romkowskiego (zob. m.in.: R. Kurek, Romkowski Roman (właśc. Grünspan Menasche) 1907-1968 [w:] Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956, tom III, red. W. Bagieński, M. Dźwigał, Warszawa 2022), a także wokół historii ruchu ludowego w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem biografii Stanisława Mierzwy (zob.: R. Kurek, Stanisław Mierzwa 1905-1985, Warszawa 2025). W 2022 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku: Prawo umów w obrocie konsumenckim i profesjonalnym. (WM)





























