Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Relacja uczestnika uroczystości

STANISŁAW MIERZWA WYRÓŻNIONY POŚMIERTNIE
TYTUŁEM HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA I GMINY RADŁÓW

14 sierpnia 2022 w towarzystwie żony podczas DOŻYNEK GMINNYCH RADŁÓW 2022 miałem zaszczyt odebrać w imieniu naszej rodziny tekst Uchwały Rady Miejskiej w Radłowie oraz piękne dyplomy potwierdzające nadanie ojcu pośmiertnie tytułu HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA I GMINY RADŁÓW.

To w Biskupicach Radłowskich, należących administracyjnie do gminy Radłów Stanisław Mierzwa urodził się w 1905 roku. To tam, w 1916 roku ukończył dwuklasową szkołę powszechną aby móc później uczyć się w czteroklasowej szkole z językiem niemieckim w nieodległym (ok. 4 km) Żabnie. To na radłowskim cmentarzu parafialnym spoczywają jego śp. rodzice, moi dziadkowie, i jego najstarsza siostra, a także przyrodnie rodzeństwo. Do czasu uformowania cmentarza w jego rodzinnych Biskupicach Radłowskich i przeniesieniu wielu grobów pochowana była także starsza siostra oraz starszy i młodszy brat.

1 2
 Budynek szkoły w Biskupicach Radłowskich
– z nauką od 1885 roku
 Budynek szkoły w Biskupicach Radłowskich
– z nauką od 1895 roku
  (fot. w archiwum Wojciecha Mierzwy)

O tym, że mieszkańcy Biskupic Radłowskich zamierzają przez swoich przedstawicieli wnosić do władz samorządowych prośbę o nadanie tytułu honorowego obywatela usłyszałem od żyjącej tam rodziny już na przełomie 2018 i 2019 roku. Z bezpośredniej transmisji przez Internet z posiedzenia Rady Miasta w 2019 roku dowiedziałem się, że radni zapoznali się szczegółowo z biografią Stanisława Mierzwy, w tym z jego dorobkiem w pracy społecznej na rzecz mieszkańców ziemi tarnowskiej, i już wtedy zastanawiali się nad formą nagrodzenia za tę pracę.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w tamtejszym kościele parafialnym. Przed formalnym przyznaniem tytułu uczestnicy uroczystości obserwowali artystów w programie słowno-muzycznym oraz wysłuchali oficjalnych wystąpień. Spotkanie dożynkowe na rynku w Radłowie prowadził Pan Kazimierz Urbanek, przewodniczący Zarządu Osiedla. Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu przedstawił i głosowaniem nad uchwałą radnych Rady Miejskiej w Radłowie kierował przewodniczący Rady Piotr Kapera. Poproszeni na scenę radni publicznie jednogłośnie przyjęli uchwałę, po czym to właśnie mnie, najmłodszemu i zarazem jedynemu żyjącemu z czworga dzieci Stanisława Mierzwy przypadł zaszczyt odebrania z rąk przewodniczącego Rady oraz od Burmistrza Miasta i Gminy Radłów Zbigniewa Mączki dokumentów potwierdzających to wyróżnienie.

Szczegółowe opisy przebiegu uroczystości dożynkowych zamieszczono w wielu portalach internetowych (m.in. Urzędu Miasta i Gminy Radłów), podobnie jak bogate kolekcje zdjęć oraz filmów, np.: 

https://tarnow.naszemiasto.pl/dozynki-gminy-radlow-swieto-plonow-na-rynku-w-radlowie-z/ar/c1-8950221,

https://ne-np.facebook.com/umradlow/videos/do%C5%BCynki-gminne-w-rad%C5%82owie-/736632844064024/,

https://ne-np.facebook.com/umradlow/videos/do%C5%BCynki-gminy-rad%C5%82%C3%B3w-/1283472835794319/.

 

3 4
5 6
7 8
Występy artystyczne Zespołu Regionalnego BISKUPIANIE
(fot. W. Mierzwa)
9 10
Burmistrz Zbigniew Mączka otrzymuje od starostów cheb dożynkowy
(fot. W. Mierzwa)

Śp. ojciec jako piąty dołączył do grona osób wyróżnionych honorowym obywatelstwem miasta i gminy Radłów. Wcześniej (2020), również pośmiertnie, jego pamięć uczczono takim tytułem w gminie Wierzchosławice bezpośrednio sąsiadującej z gminą Radłów (położonej także w powiecie tarnowskim, woj. małopolskie).

11 12
13 14
15 16

 

17 Wojciech Mierzwa dziękuje mieszkańcom oraz władzom miasta i gminy za uhonorowanie śp. ojca
(fot. Jolanta Madej

Wracaliśmy do Krakowa zachwyceni organizacją i rozmachem uroczystości dożynkowych, zadowoleni że mogliśmy spotkać się osobiście nie tylko z nieznanymi wcześniej mieszkańcami miasta i gminy Radłów ale także z rodziną licznie przybyłą z okolicznych miejscowości. Wracaliśmy szczęśliwi, że nie zaginęła jeszcze pamięć o naszym przodku, który w rodzinie był wielkim autorytetem, osobowością nie zmieniającą swoich wzorców i poglądów do końca życia pomimo przeciwności losu. Był i prawdopodobnie jest jeszcze potrzebny jako przykład postaw obywatelskich - nieprzekładający osobistych interesów nad sprawy ojczyzny, do naśladowania nie tylko przez najbliższą rodzinę.

Wojciech Mierzwa

Kraków, 27 sierpnia 2022

 

Free business joomla templates