Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WIELKANOC 2021

wielkanoc2021     

„I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego” (Mk 15,21)

 

„Wychodząc spotkali pewnego człowieka z Cyreny, imieniem Szymon. Tego przymusili, żeby niósł krzyż Jego” (Mt 27,32)

Droga Rodzino!

Ewangeliści przekazali dosyć szczegółowe informacje o Szymonie z Cyreny: pochodzenie, zawód, posiadanie dwóch synów. Jego dalsze losy i jego rodziny są nieznane albo obrosły legendą w ciągu wieków. I ten przypadkowy przechodzień staje się współuczestnikiem zbawczej drogi krzyżowej Jezusa. Nie był świadomy tego w czym uczestniczy. Zostaje zmuszony przez żołnierzy do pomocy skazańcowi – co było wtedy z jednej strony czymś hańbiącym, z drugiej poddaniem się rozkazom władzy. A tu żydowska Pascha.

I my, kolejny rok jesteśmy jak ten Szymon z Cyreny zmuszeni przez nasze władze państwowe i kościelne do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i Zmartwychwstaniu, do przeżywania świąt Wielkiejnocy wśród zakazów, rozporządzeń, dystansu społecznego, maseczek, z grożącymi karami za brak ich przestrzegania, bez spotkań z Rodziną i najbliższymi… w imię walki z wirusem, w imię zachowania zdrowia, w imię nieznanych mocy…

Krzyż i dziecko

„Ojcze mój, twa łódź
Wprost na most płynie –
Maszt uderzy!… Wróć!
Lub wszystko zginie.
Patrz, jaki tam krzyż,
Krzyż niebezpieczny!
Maszt się niesie wzwyż,
Most mu poprzeczny”.
„Synku, trwogi zbądź!
To znak zbawienia;
Płyńmy, bądź co bądź!
Patrz, jak się zmienia!
Oto wszerz i wzwyż
Wszystko toż samo”.
„Gdzież się podział krzyż?”
„Stał się nam bramą!” (C.K. Norwid)

Droga Rodzino,

Patrzmy z nadzieją na ten czas doświadczenia, na jego koniec. Niech Zmartwychwstały Chrystus da moc do przezwyciężania wszelkich utrudnień w życiu i niech będzie naszą pomocą.
                  Alleluja! Alleluja! Alleluja!

Życzy

Ryszard Warecki

 

Free business joomla templates