Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Skrót fotoreportażu opublikowanego na portalu internetowym Instytutu Pamięci Narodowej
https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/108863,Uroczystosc-upamietniajaca-dzialaczy-WiN-i-PSL-skazanych-w-procesie-krakowskim.html

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA DZIAŁACZY WIN I PSL,
SKAZANYCH W PROCESIE KRAKOWSKIM

Z plakatu 75 lat WIN         DSC 9484

10 września 2020 r. przed gmachem dawnego stalinowskiego sądu w Krakowie uczczono pamięć działaczy WiN i PSL, skazanych w procesie krakowskim 1947 r. W uroczystości uczestniczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

DSC 9581

 
        – Oficerowie Armii Krajowej po zakończonej wojnie stanęli wobec konieczności kontynuowania walki (...) o wolną i niepodległą Polskę. Ale przez komunistów ich drogi kończyły się w takich miejscach, jak to. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” chciało doprowadzić do wolnych wyborów. Z Polskim Stronnictwem Ludowym nadzieję wiązały miliony Polaków. Wierzyli, że da się zmusić komunistów do ustępstw, wymóc przeprowadzenie wolnych wyborów, co obiecano nam na konferencji w Jałcie. Jednak i droga jawna, i droga konspiracyjna w tamtych warunkach kończyły się procesem i wyrokami śmierci – mówił podczas uroczystości w Krakowie dr Szarek. 

Tablica pamięci ofiar pokazowego procesu członków II Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego umieszczona jest na ścianie budynku przy ul. Senackiej 3, zajmowanego dziś przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Po II wojnie światowej urzędował tam m.in. komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy, który skazywał żołnierzy i działaczy niepodległościowej konspiracji.

Proces sprzed 73 lat wzorowano na sowieckim wymiarze „sprawiedliwości”. Wyreżyserowane rozprawy były elementem kampanii propagandowej, mającej skompromitować opozycję polityczną oraz zastraszyć jej zwolenników. Wyroki zapadły 10 września 1947 r.

Na Senackiej obecni byli członkowie rodzin skazanych w procesie: Jadwiga Martyna, córka działacza WiN Józefa Ostafina (jeden z trzech mężczyzn, na których wykonano wyrok śmierci) oraz Wojciech Mierzwa, syn działacza PSL Stanisława Mierzwy.

Kwiaty pod tablicą złożył prezes IPN, któremu towarzyszyła zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Cecylia Radoń, a także wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy Małgorzata Janiec wraz z delegacją, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr hab. Jacek Górski i przedstawiciele PSL.

DSC 9681

Janusz Ślęzak

Kraków, 10 września 2020

Foto: Janusz Ślęzak

Free business joomla templates