Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opisuje uczestnik spotkania

"CZAS ZATRZYMANY". SPOTKANIE Z ADAMEM GRYCZYŃSKIM

Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panem Adamem Gryczyńskim, redaktorem wydawnictwa "Czas zatrzymany", w Nowohuckim Centrum Kultury w dniu 19 grudnia 2019 roku. W tym cyklu albumów prezentowane są fotografie pochodzące z prywatnych archiwów, relacje, wspomnienia i dokumenty dotyczące wsi, na terenie których powstała Nowa Huta i kombinat metalurgiczny.

Dwie pierwsze części wydane w latach 2006 i 2008 obecnie są praktycznie nieosiągalnymi i bardzo poszukiwanami pozycjami. A teraz, po 11 latach, z okazji 70 lecia powstania Nowej Huty ukazały się dwie kolejne: trzecia, składająca się z dwóch tomów o podtytule „Nie tylko o szkole” oraz czwarta – „Z kart historii Pleszowa”.

W drugim tomie albumu „Nie tylko o szkole” rozdział VI poświęcony jest Kościelnikom i na jego większą część składają się wspomnienia Heleny Ściborowskiej-Mierzwiny wzbogacone komentarzami Jacka Mierzwy, w czwartej zaś części poświęconej w większości historii Pleszowa jest obszerny rozdział dotyczący ruchu ludowego na tym terenie i tam także przywołane są wspomnienia Heleny Ściborowskiej-Mierzwiny oraz Stanisława Mierzwy, uzupełnione komentarzami Jacka Mierzwy.

Wspomnienia w tych albumach to ważny element wydawnictwa, ale najważniejszy to fotografie! Większość z lat 20-tych i 30-tych, i możemy na nich zobaczyć jak wyglądały przedwojenne Kościelniki, Bieńczyce, Mogiła, Wolica i inne wsie w tej okolicy oraz poznać ich mieszkańców. W trzech tomach zdjęć jest w sumie około 800, w tym też kilka naszych – rodzinnych.

Zwykle bywa tak, że spotkanie autorskie to duże wydarzenie (w tym uczestniczyło około 200 osób), a więc jest wielki zamęt i autor rozchwytywany jest przez publiczność. Dzień później udało mi się umówić z Panem Adamem na prywatne spotkanie w jego pracowni. Miałem podejść tylko na chwilę, aby otrzymać dedykację, a skończyło się na półtoragodzinnej arcyciekawej rozmowie o historii tych terenów. Była to również świetna okazja aby zobaczyć na spokojnie wystawę archiwalnych fotografii oraz ekspozycję sprzętów gospodarstwa domowego z kolekcji Jurka Kujawskiego „Szpinaka”, otwartą w dniu promocji albumu.

Publikację wydało Nowohuckie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa w ramach obchodów 70. rocznicy powstania Nowej Huty. Wspominam o tym, bo miałem zaszczyt być członkiem Rady Programowej ds. przygotowania obchodów Jubileuszu 70-lecia Nowej Huty i to wydawnictwo uważam za jeden z najistotniejszych i trwałych śladów tego Jubileuszu. Bardzo polecam wycieczkę do Nowej Huty i zaglądnięcie do NCK-u aby na żywo zobaczyć wystawę. Na miejscu można również nabyć nowo wydane tomy "Czasu zatrzymanego".

Tomasz Mierzwa

Kraków, 20.12.2019 r.

Foto: Tomasz Mierzwa

 

Free business joomla templates