Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejny krok ku identyfikacji miejsca pochówku

ŚP. ADAM KOŚCIUK; GLINNIK

Zgodnie z zapowiedzią pragnę przedstawić nowe informacje dotyczące śp. Adama Kościuka.

Przypominam, że występuje duże prawdopodobieństwo, że śp. Adam został rozstrzelany i pochowany w zbiorowej mogile w Glinniku-Przegorzałach. Zostały ukończone prace ekshumacyjne i przeprowadzono badania antropologiczne szczątków 125 osób.

1. W dniu 26 lutego 2018 roku, jako świadek, byłem na okazaniu szczątków rzeczy osobistych wydobytych z mogiły przy okazji ekshumacji. Były to fragmenty okularów, książek, a także guziki, klamry itp. Niestety, żaden z okazanych przedmiotów nie wskazywał na własność śp. Adama.

2. IPN pismem z dnia 14 marca 2018 roku informuje, że postanowił „powołać Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie celem przeprowadzenia badań i opracowania opinii z zakresu genetyki sądowej obejmujących wyodrębnienie profili DNA 125 próbek materiału dowodowego w postaci fragmentów kostnych, znajdujących się w dyspozycji w/w Zakładu na mocy umowy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, pobranych ze szczątków 125 osób ujawnionych i zabezpieczonych w toku prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2014-2015 na terenie masowych egzekucji w Krakowie- Przegorzałach tzw. Glinniku, dokonanych w okresie od 1939 do 1944 rok przez funkcjonariuszy władzy państwa niemieckiego (…) Określić termin do wykonania opinii - do dnia 15 maja 2018 roku”.

3. Dopiero wyodrębnienie profili DNA w odniesieniu do 125 szczątków pozwoli na przeprowadzenie stosownych badań porównawczych z materiałem, który został pobrany i zabezpieczony przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Z naszej strony taki materiał został przekazany.

4. Zgodność jednego z profili z materiałem porównawczym pozwoli potwierdzić, że w tej mogile rzeczywiście znajdują się szczątki śp. Adama.

Mam nadzieję, że prace genetyczne będą postępowały zgodnie z harmonogramem i będę mógł poinformować o ich rezultatach.

Ryszard Warecki

Kraków, 21 marca 2018

Free business joomla templates