Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach mgr Janusz Skicki o spotkaniach w dniu Święta Czynu Chłopskiego

 

CUD WISŁY I SPOTKANIE W WITOSOWEJ ZAGRODZIE

 

Cud Wisły poprzedził cud jedności. Bez drugiego nie byłoby pierwszego - tak o słynnym zwycięstwie pod Warszawą wojsk polskich nad wojskami Rosji bolszewickiej w wojnie 1920 roku mówił Wincenty Witos - premier z Wierzchosławic, który 92 lata temu w trudnych dla naszego kraju chwilach kierował sprawami Państwa. Gdy ważyły się losy niepodległej Polski w wojnie z bolszewikami Wincenty Witos stanął w Sejmie ponad podziałami politycznymi i zdołał stworzyć Rząd Obrony Narodowej.

      Każda z kolejnych rocznic zwycięskiej wojny z bolszewicką Rosją stanowi okazję do przypomnienia zasług polskich bohaterów wydarzeń 1920 roku.

     Nieprzerwanie od 1990 roku, 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej organizowane są w Tarnowie uroczystości okolicznościowe związane z tym niezwykłym wydarzeniem. W tym roku uroczystości rozpoczęły się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie otwarciem wystawy „Wincenty Witos Premier Rządu 1920”, przygotowanej przez pracowników Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

     Wystawa omawia szerokie tło zdarzeń politycznych i militarnych dziejących się na od wiosny 1920 roku, a więc od zajęcia przez wojska polskie Kijowa, do układów pokojowych zawartych z bolszewikami w Rydze w 1921 roku. Ekspozycję stanowi głownie prasa, zdjęcia, przedmioty i dokumenty z lat 1920-1921, będące w posiadaniu wierzchosławickiego Muzeum. Na wystawie zobaczyć można m.in. najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, który Wincenty Witos otrzymał z rąk Józefa Piłsudskiego w 1921 roku. Aranżację ekspozycji dopełniają polskie plakaty propagandowe z okresu wojny.

     Rocznica Bitwy Warszawskiej obchodzona przez ludowców jako Święto Czynu Chłopskiego była okazją do złożenia kwiatów na placu Drzewnym w Tarnowie u stóp pomnika słynnego chłopskiego premiera gdzie odznaczono zasłużonych dla Ruchu Ludowego. Podczas tej części uroczystości zebranych gości powitał Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a słowa refleksji do zebranych skierował Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa Ryszard Ochwat oraz wiceprezes ZW PSL w Krakowie Stanisław Sorys, którzy wspólnie w swoich wystąpieniach przypomnieli znaczenie i wkład chłopa polskiego w zwycięstwo warszawskie 1920 roku. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również: Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, sekretarz NKW PSL Józef Szczepańczyk, Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, służby mundurowe, działacze ludowi, kombatanci, liczne poczty sztandarowe. Wśród obecnych nie zabrakło także Pani Wiktorii Wody, wdowy po zmarłym tragicznie 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku katastrofy pod Smoleńskiem - pośle Ziemi Tarnowskiej Wiesławie Wodzie. Uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny miała miejsce w samo południe w Bazylice Katedralnej. Po Mszy odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Wiązanki kwiatów składali parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i administracji państwowej.

     Po zakończeniu tarnowskich obchodów „Cudu nad Wisłą”, uczestnicy uroczystości spotkali się w Zagrodzie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Wspólne spotkanie było okazją do promocji i sprzedaży książki „Stanisław Mierzwa - ludowiec i działacz niepodległościowy”, która ukazała się w 2011 r. jako pokłosie sesji naukowej zorganizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim w październiku 2010 roku (zob. Rodzinnik M Wydanie internetowe 2011).

     Spotkanie promocyjne w Wierzchosławicach było swoistą kontynuacją krakowskiego, które miało miejsce 27 marca 2012 r. w Auli ks. J. Tischnera przy ulicy Gołębiej 13 w Krakowie.

     15 sierpnia 2012 r. w Zagrodzie Witosa spotkali się pozostali autorzy artykułów zamieszczonych w tej niezwykłej publikacji. Udział w dyskusji wzięli prokurator IPN dr Antoni Kura, historyk wsi i ruchu ludowego dr Jan Hebda, pracownik Krakowskiego Oddziału IPN a zarazem redaktor wydawnictwa dr Matesz Szpytma i kierownik Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach Janusz Skicki. 

   Przybyłych gości powitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ryszard Ochwat, który przypomniał, że:

Społeczeństwo Wierzchosławic zawdzięcza Stanisławowi Mierzwie wiele inicjatyw. Od Uniwersytetu Ludowego do Muzeum Witosa. Niedawno obchodziliśmy Jubileusz 40-lecia powstania Muzeum. Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie w 1971 roku Muzeum stało się faktem. Tutaj w Wierzchosławicach, wszyscy jednak pamiętamy, że Muzeum nieoficjalnie powstało już w 1966 roku, podczas Spotkania Zaduszkowego w Zagrodzie Witosa. Wtedy na znak rozpoczęcia pracy ludowcy, którym przewodził Mierzwa zawiesili drewnianą tablicę z napisem Muzeum. Dom Wincentego Witosa, która do dziś dnia widnieje przy wejściu do Muzeum…

     Dr Jan Hebda, autor artykułu pt. „Ostatnie pożegnanie Stanisława Mierzwy”, w swoim wystąpieniu skupił się na osobistych relacjach łączących go ze Stanisławem Mierzwą. Jego zdaniem największym dziełem Mierzwy jakie osiągnął tuz przed śmiercią, było doprowadzenie do budowy pomnika Witosa w Warszawie a następnie rozpoczęcie batalii o powstanie podobnego monumentu w Tarnowie. Jan Hebda wspomniał, że: zmiana sytuacji w kraju oraz nowa osoba prezesa NK ZSL Romana Malinowskiego i jego plany pracy pozwoliły mieć nadzieję na szerszą współpracę z komitetem warszawskim budowy pomnika W. Witosa... O udział Mierzwy i jego przyjaciół w Komitecie nowy prezes zaczął zabiegać przez Franciszka Kiecia i Jana Hebdę. 

     Spotkanie Malinowskiego z Mierzwą odbyło się w Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach. Udział w nim wzięli prezes WK ZSL Stanisław Partyła, najbliższy przyjaciel Stanisłąwa Mierzwy Edward Kaleta i prezes Towarzystwa Franciszek Kieć oraz sekretarz WK ZSL w Tarnowie Jan Hebda. Tak wspominał to spotkanie po latach: „mecenas czekał w biurze jak podjechaliśmy z R. Malinowskim i Franciszkiem Kieciem, wtedy Mierzwa powiedział do Kiecia: „Co wy ze mną robicie? Pan się zgodził - odpowiedział Kieć, wtedy Mierzwa ochłonął i wita Malinowskiego słowami: taki wielki prezes, a stronnictwo takie małe…"

     Kierownik wierzchosławickiego muzeum Janusz Skicki wspomniał o bogatej spuściźnie materialnej, którą Mierzwa pozostawił po sobie. Oprócz bogatego zbioru dokumentów Muzeum w Wierzchosławicach dysponuje również kopiami Zapisków Stanisława Mierzwy, które prowadził nieprzerwanie od 1966 do 1983 roku, a które stanowią bogate źródło wiedzy do badań nad historią najnowszą i historią Ruchu Ludowego. Wspomniał również, że obecnie muzeum wspólnie z synem Stanisława Mierzwy - Wojciechem inwentaryzuje w swoich zasobach część tej olbrzymiej spuścizny w postaci Archiwum Stanisława Mierzwy. 

     Spotkanie promocyjne było również okazją do zdobycia autografów autorów oraz zakupu książki, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wierzchosławic.

Janusz Skicki

Wierzchosławice, 5.09.2012 r.

 

Galeria zdjęć (foto J. Skicki)

Free business joomla templates