Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Może warto spróbować?

RODZINNA SZUFLADA

 

W każdej Rodzinie, Społeczności są takie miejsca gdzie gromadzi się różne dokumenty, zapiski, listy, szpargały, pamiątki… Bardzo często tym miejscem jest szuflada biurka lub komody albo szafy. Przy różnych okazjach ta szuflada nabiera specjalnego charakteru. Poszukujemy potrzebnego dokumentu do załatwienia sprawy w urzędzie lub kiedy usiłujemy przypomnieć sobie osoby lub wydarzenia sprzed lat. Zapraszam wszystkich do zaglądnięcia do naszych szuflad i odnalezienia w nich historii swoich bliskich, rodziny, społeczności wydarzenia z naszym udziałem lub kogoś bliskiego.

  1. Historia

Każdy człowiek zapisuje swoją historię w wymiarze wąskim (rodzina, przyjaciele) i szerszym (dana społeczność, kraj, świat). Zapisuje ją w sposób pozytywny lub negatywny. O ile te negatywne nie przynoszą chluby zainteresowanemu i są spychane na margines, w niebyt; o tyle te pozytywne są w mniejszym lub większym wymiarze nagłaśniane. Ta historia jest pisana w różnych okresach i natężeniu - od chwili narodzin aż po grób.

  1. Przekaz

Zdjęcia, zapiski, nagrania audio i filmowe, wspomnienia. Każda historia jest dokumentowana i zapisywana w urzędach, placówkach oświatowych, domowych albumach, pamiętnikach. I każdy widzi inny wymiar tej osoby, jego historii, tego wydarzenia. Wspomina, przypomina się różne wydarzenia, sytuacje, osoby: „A pamiętasz jak...? Ja wcale tak nie mówiłem… Ale Ty dopiero przyszedłeś później...„. W momencie śmierci danej osoby te różne punkty widzenia i odczytywania jego historii stają się jeszcze bardziej widoczne. Ojciec, Matka, pracownik, kolega, przyjaciel, znajomy, sąsiad... Ta wielorakość widzenia tej samej osoby, postaci, wydarzenia nabierają jeszcze bardziej konkretnego wymiaru.

  1. Zapis

Są wydarzenia, które są zapisywane z urzędu (narodziny, śluby, adresy zamieszkania…). Są wydarzenia, które są zapisywane w rodzinnych archiwach: w albumach ze zdjęciami, pamiętnikach, zapiskach czy filmach. Są wydarzenia, które są utrwalane przez innych na przykład w artykułach, czasopismach, książkach a czasem nawet w postaci filmów dokumentalnych.

  1. Moja historia

Bardzo często w naszych relacjach z innymi podajemy przykłady zaczerpnięte z historii, które wydarzyły się w naszej Rodzinie: te sprzed lat kilkudziesięciu czy kilkunastu. Ale często też, nasze opowieści tracą wiele bo zapomnieliśmy o czymś, albo też zapisek czy dokument zaginął. A często główny bohater naszej opowieści już nie żyje.

  1. Zapisz

Historia to już nie tylko biografia wydana w tradycyjnej formie książkowej. To w obecnej dobie historie pisane na blogach, stronach WWW i innych portalach. To również zapis na płytach CD czy DVD w formacie audio czy mp3 (np. wydana niedawno historia rodziny Stuhrów). A może Twoja historia, historia Twojej Rodziny, czy też któregoś z członków Rodziny powinna zostać zapisana i przekazana innym?! Zachęcam do wyciągnięcia „szuflady” i utrwalenia jej zawartości dla potomnych.

 

                                                                                                                                                                                                                 Ryszard Warecki

Kraków, lipiec 2010 r.

 

PS Jeśli potrzebujesz porady lub pomocy w jaki sposób możesz utrwalić historię osoby bliskiej, Rodziny lub wydarzenia - służę pomocą. Wszelkie zapytania proszę kierować pod adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Powrót do spisu treści nr 8

{module JoomlaStats Activation|none}

Free business joomla templates